Wydawnictwo PWN

 

PWN jest najbardziej znanym w kręgu akademickim i największym wydawcą na rynku w kategorii publikacji naukowych. Wiodącymi publikacjami są encyklopedie uniwersalne, słowniki języka polskiego i podręczniki akademickie. Te ostatnie są szczególnie popularne wśród studentów nauk ścisłych i przyrodniczych takich jak fizyka, chemia czy biologia. Bogata oferta sprawia, że każdy chemik znajdzie interesującą dlań pozycję.

 

 


Chemia nieorganiczna. Krótkie wykłady - P.A. Cox

 

Kompendium wiedzy z chemii nieorganicznej do szybkich powtórek przed egzaminem.


Nitrides - S. Podsiadło

 

Zachęcamy do zapoznania się z nowo wydaną książką.

W roku 2010 pojawiła się na polskim rynku książka pod tytułem „ Wstęp do chemii koordynacyjnej”. Jest to bardzo dobry podręcznik przeznaczony głównie dla studentów, ale i dla uczniów zainteresowanych chemią, dla tych wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z chemią koordynacyjną.
Książka zaczyna się od historii rozwoju tej dziedziny wiedzy, jej znaczeniem w zrozumieniu przyrody jak i w zastosowaniach praktycznych. Autorzy w sposób bardzo przystępny wyjaśniają najważniejsze podstawowe pojęcia, co w konsekwencji pozwala zrozumieć nawet trudniejsze tajniki tej dziedziny.
Autorzy zrezygnowali z bogatego aparatu chemii kwantowej, dzięki czemu książka jest zrozumiała dla studentów młodszych lat studiów, a nawet uczniów.
W podręczniku można również znaleźć krótkie wprowadzenie do metod badawczych stosowanych w chemii koordynacyjnej, takich jak: spektroskopia UV-VIS, fotometria oraz wstęp do magnetochemii.
„Wstęp do chemii koordynacyjnej” polecam jako pierwszy etap nauki o tej dziedzinie, dzięki czemu nauka ta stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

 

Nowoczesna Kosmetologia - Marcin Molski

 

Książka podzielona na dwie części. Pierwsza opisuje sposoby na oczyszczenie organizmu z toksyn, dobór diety oraz znaczenie ruchu. Z drugiej dowiadujemy się na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyki, czy suplementy są szkodliwe, co to jest mikrodermabrazja. Wszystko poparte dużą ilością przykładów, a każdy z nich interesująco opisany. Autor łączy wiadomości teoretyczne i praktyczne, dzięki czemu informacje na długo zapadają w pamięć. Jest to pozycja, do której będę często zaglądać i wracać.

Anita Półkoszek

 

 

 

 


 

Zbiór zadań z Olimpiad Chemicznych L-LIX -
Redakcja: M. Orlik, M. Jelińska-Kazimierczuk


Książka bardzo przydatna przy przygotowaniu do Olimpiady Chemicznej na każdym etapie. Jest przejrzysta i przystępnie podzielona na działy i etapy. Dużym plusem są rozwiązania, które krok po kroku opisują procedury wykonania zadań (szczególnie część laboratoryjna). Kilka ostatnich olimpiad zebranych w jednej książce ułatwia ustalenie harmonogramu przygotowania do konkursu.

Marcin Małecki


 

 

Chemia fizyczna. T. 4 Laboratorium fizykochemiczne -
Redakcja: L. Komorowski, A. Olszowski


Książka ta jest przeznaczona głównie dla studentów kierunków ścisłych. Są w niej opisane podstawowe zagadnienia zasad bezpieczeństwa pracy w laboratorium, jak i dokładny opis i zastosowanie szkła oraz sprzętu laboratoryjnego. Autorzy sporą uwagę poświęcili na eksperymenty analityczne, które są przedstawiane z realnymi wynikami i dyskusją dotyczącą możliwych błędów pomiarów. W książce zostało umieszczone wiele tabel, wzorów jak i wykresów, które bez wątpienia ułatwiają naukę. Ważniejsze zagadnienia i definicje umieszczono w ramkach co jest ogromnym plusem podręcznika.

Katarzyna Szczurko


 

 

Naturalne związki organiczne - A. Kołodziejczyk


Książka Naturalne związki organiczne, jako podręcznik, uporządkowuje i odświeża czytelnikowi informacje dotyczące związków chemicznych występujących w przyrodzie. Jest to jednak książka, która jest skierowana nie tylko dla studentów nauk ścisłych, przyrodniczych. Jej przystępny język sprawia, że również laicy mogą dowiedzieć się więcej nt. pochodzenia, właściwości czy klasyfikacji wybranych związków chemicznych. W książce nie brakuje też odniesień do życia codziennego, które podkreślają ścisłą relację między światem chemii a światem sportu, przemysłu czy medycyny.


Marcin Rybicki